Haber

İstanbul’da bir alışveriş merkezinde patlayıcılı çanta davası: 11 şüpheli gözaltına alındı

İçişleri Bakanlığı, İstanbul’da bir alışveriş merkezinde içinde patlayıcı bulunan çantanın alev alması üzerine başlatılan soruşturmalar sonucunda 11 zanlının gözaltına alındığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, DB ve yanındaki SA, Bayrampaşa ilçesindeki alışveriş merkezinde kolundaki çantanın patlayarak alev alması sonucu yakalandı.

Zanlılar, emniyetteki ifadelerinde, bölücü terör örgütü üyesi “Rodem” kod adlı SD’nin örgüte ait maskeli kişilerin görüntülerini izlediğini, yurt dışındaki şahısla temas halinde olduğunu, kendilerinin de bu kişilerle görüştüklerini ifade etti. yurt dışından gönderilen parayla satın alınan patlayıcı yapımında kullanılabilecek malzemeleri vardı.

SD ve YE’nin patlayıcı düzenek hazırlayarak kendilerine verdiğini anlatan zanlılar, belirlenen alışveriş merkezindeki mağazalardan birine bırakmak için geldiklerinde patlayıcının bilinmeyen bir nedenle patladığını kaydetti.

SD, YE, BENİM, MEY, Ç.K. ve OG yakalandı.

Hücre evinde yapılan aramalarda, bomba yapımında kullanıldığı belirlenen 3 bin 250 gram piroteknik patlayıcı element, 600 gram marş motoru olarak kullanılabilecek kibrit başı ilacı ve 2 bin 600 gram uyuşturucu madde ele geçirildi. sıvı kimyasallar, 200 gram bilinmeyen kristal elementler, 1200 gram jel yakıt yanma etkisini arttırmak için anahtar sistem olarak kullanılır. 36 adet plastik kesiği, zaman ayarlı sistem olarak kullanılabilecek 180 adet jel kapsül, cihazın imalatında kullanılabilecek 2 adet hızlı yapıştırıcı, dış kap olarak kullanılabilen 18 adet boş sigara paketi, cips kutuları ve küçük kaplar ile kapsüle asit doldurmaya yarayan 5 adet enjektör ele geçirildi.

Sultangazi Kent Ormanı’na yanıcı ve patlayıcı cihazlar kuran zanlılar da yakalandı.

Zanlılarla birlikte hareket ettiği anlaşılan MY ve YE de devam eden çalışmalara yakalandı.

Şüphelilerin Sultangazi Kent Ormanı’nda yangın çıkarmak amacıyla 3 mekanizmayı terk ettikleri belirlendi.

Yapılan aramalarda 3 kutuya konulan yanıcı ve patlayıcı madde içermesi fiyatlandırılan malzemeler ele geçirildi.

Şüphelilere para transferinde yardım ettiği ve “terörün finansmanı” suçundan sabıkası bulunan M.İ.Y. da yakalandı.

Operasyon sonucunda 11 zanlı gözaltına alınırken, soruşturma sürüyor.

almusajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu