Yaşam

2023 Yazı, 1880’den Bu Yana Kayıtlara Geçen En Sıcak Yaz Oldu!

Geçtiğimiz yaz ayları, son yılların en sıcak günlerine sahne oldu. Öyle ki özellikle temmuz ayında günlük olarak pek çok kayıt gördük. Bunun ardından Temmuz ayı tarihin en sıcak ayı olarak kayıtlara geçti.

Hepimizin bildiği gibi sadece temmuz değil, haziran ve ağustos ayları da çok sıcaktı. NASA da bugün yayınladığı basın açıklamasıyla bu üç aydaki sıcaklıkların rekor olduğunu duyurdu. Açıklamaya göre 2023 yazı, Son 143 yılın en sıcak rekoruk yazolmuş.

İnsan kaynaklı sera gazı emisyonları sıcaklık kayıtlarının en büyük nedenleri arasında yer alıyor.

NASA sıcaklıkların kaydedilmeye başladığını söyledi 1880’den bu yana en sıcak yazı yaşıyoruz diye ifade etti. Dünyanın dört bir yanındaki binlerce meteoroloji istasyonundan elde edilen bilgilere göre son üç ay, NASA kayıtlarındaki diğer tüm yaz aylarından 0,23 derece, 1951-1980’lerin ortalarındaki yaz aylarından ise 1,2 derece daha sıcaktı.

Ajans, yalnızca ağustos ayının ortalamadan 1,2 derece daha sıcak olduğunu ekledi. Bugün yapılan farklı bir açıklamada ise ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) şimdiye kadarki en sıcak ağustosÖyle olduğunu belirtti.

Açıklama, dünya çapında yangınlar, seller ve sıcak hava dalgalarıyla karşı karşıya olduğumuz bir dönemde geldi. NASA, deniz yüzeyi sıcaklıkları Yaz aylarında sıcaklıkların inanılmaz seviyelere ulaşmasının etkili olduğunu belirtti. Ayrıca sıcaklık kayıtlarının ana nedenlerinden biri de insan kaynaklı sera gazı emisyonlarıŞurası bir kez daha not edildi:

Uzun vadeli ısınma eğiliminin devam ettiğini belirten bilim insanları, açıklamalarını ağustos ayında da tekrarlayarak, El Nino’nun en büyük etkilerini 2024 yılının şubat, mart ve nisan aylarında görmeyi beklediklerini belirtti. Bu da önümüzdeki yıl daha korkutucu sıcaklıklarla karşılaşabileceğimizi gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu