Haber

ABD Senatörü Courtney: “AUKUS anlaşması Avustralya’nın egemenliğine zarar vermeyecek”

ABD Senatörü Joe Courtney, AUKUS anlaşması kapsamında nükleer denizaltı satışının Avustralya’nın egemenliğine hiçbir şekilde zarar vermeyeceğini söyledi.

Sky News’e konuşan Courtney, nükleer denizaltı satış planının önümüzdeki hafta ABD, İngiltere ve Avustralya liderlerinin yapacağı toplantıda açıklanacağını belirtti.

Avustralya Donanması’nın denizaltıları bağımsız olarak kullanabilmesi için gerekli eğitimleri almasının büyük önem taşıdığını belirten Courtney, “Bu AUKUS anlaşmasının temel ilkelerinden biri hepimizin egemen ülkeler olduğumuzu kabul etmektir” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Courtney, “Biz çok iyi müttefikiz. Ancak Avustralya nükleer denizaltılarının yönetimi ve kontrolü ABD’li yetkililerin veya müşterek personel ve komutanın elinde olmayacak” dedi. söz konusu.

Avustralya ile birçok alanda işbirliğine gidileceğini kaydeden Courtney, “Ancak Avustralya ordusunun egemenliğine hiçbir şekilde zarar vermeyeceğiz” dedi. terimini kullandı.

Courtney, Avustralya’nın nükleer denizaltı kararı almasının “sağduyu” gereği olduğunu belirterek, bu adımın “Çin’i kızdıracağı” ve “ülkeyi hedef haline getireceği” yönündeki eleştirilere katılmadığını söyledi.

Avustralya’nın halihazırda kullanımda olan denizaltıları envanterinden çıkarması ile yeni nükleer denizaltılara sahip olacağı tarih arasında geçen sürenin ülke için risk oluşturabileceğine işaret eden Courtney, “Ancak amacımız bu süreyi kısaltacak bir plan üzerinde çalışmak. Bu süre mümkün olduğu kadar.” söz konusu.

Courtney, “Bunun önümüzdeki hafta duyuruların bir parçası olacağını düşünüyorum,” dedi ve bu süre zarfında riski azaltmanın bir yolunun Avustralya’da ABD denizaltılarının varlığını sağlamak olduğunu da sözlerine ekledi. ifadesini kullandı.

Courtney, AUKUS Çalışma Grubu’nun eş başkanıdır.

AUKUS anlaşması

Avustralya, Ekim 2021’de ABD ve İngiltere ile nükleer denizaltı teknolojisi alanında iş birliğini öngören AUKUS anlaşmasını imzaladı.

Üç ülkenin isimlerinin İngilizce kısaltması olan “AUKUS” adlı güvenlik anlaşmasına göre, Güney Avustralya eyaletinin başkenti Adelaide’deki tersanelerde en az 8 adet nükleer enerjili denizaltı inşa edilecek.

Anlaşmaya göre, Avustralya’nın nükleer enerjiyle çalışan denizaltıları, Hint-Pasifik’te istikrarı desteklemek ve anlaşmaya taraf olan ülkelerin ortak değer ve çıkarlarının korunmasına katkıda bulunmak için kullanılacak.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, Çin’in Hint-Pasifik bölgesinde artan askeri varlığına karşı açıklanan AUKUS anlaşmasına tepki göstererek, “anlaşmanın bölgesel barış ve istikrarı ciddi şekilde baltalayacağını” eleştirdi.

AUKUS’un ardından Avustralya, “nükleer güce” ulaşmadan önce nükleer denizaltılara sahip olan ilk ülke olarak kayıtlara geçecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu